|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Mr.Gerard Jipping (Netherlands)
|
1. |
Bullmastiff |
COSTOG MOMPESSONS HOME BRU (nr. ) |
OMA AND WARREN Roni And William () |
|
2. |
Afghan Hound |
AGHA DJARI'S BLUE STEEL (nr. ) |
HESSLING Karin () |
|
3. |
Lhasa Apso |
CLOSE TO PERFECTION NEXT TO YOU (nr. ) |
RADSTOK Marion () |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mr.Manton D. (Ireland)
|
1. |
Shar Pei |
LE LABEL ROUGE DU GRAIN DE BEAUTE (nr. ) |
DECONINCK Linda () |
|
2. |
Golden Retriever |
GLITTERS OBSIDIAN BUTTERFLY (nr. ) |
BRAECKMAN Kathy () |
|
3. |
Miniature Bull Terrier |
CAPTAIN SPARKY OF BULLY LAKE (nr. ) |
TIBAY Norbert () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mr.Kotlàr R. (Hungary)
|
1. |
Small Basset Griffon Vendeen |
PICASSO VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
2. |
Whippet |
LADY MARLENE DU MONT D'HEL FARO (nr. ) |
VEPIERRE-JOLY Roland () |
|
3. |
Pug |
ROBINIEN'S A VIKING'S PRIDE (nr. ) |
DAVENSCHOT W. () |
|
Puppies Saturday
- judge: Mr.Lepasar M. (Estonia)
|
1. |
Golden Retriever |
DUTCH CONSOLIDATION SUNBIRD (nr. ) |
WIBBELINK Kelly () |
|
2. |
American Staffordshire Terrier |
STOCKY RASCALS ONE HEART ONE LOVE (nr. ) |
LOYENS Arlette () |
|
3. |
Great Dane black |
OZE A LA LUZEUR DE TIAGO (nr. ) |
HANNECART Francoise () |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.Hectors I. (Belgium)
|
1. |
Belgian Shepherd Dog Tervuren |
GRIMMENDANS OIVA (nr. ) |
AERTGEERTS Firmin () |
|
2. |
Pomeranian |
? (nr. ) |
? () |
|
3. |
Australian Cattle Dog |
QUEEN OF HEARTS DIDGERIDINGO (nr. ) |
ZUCCATO Gemma () |
|
Junior Saturday
- judge: Mrs.Crawford J.M.E. (Ireland)
|
1. |
Shar Pei |
VELINA RAINA GOLDEN AGE OF KING FOR CHIFIDO (nr. ) |
WEBB Jenny () |
|
2. |
West Highland White Terrier |
LYNNSTO SPECIAL INTENT (nr. ) |
VAN DEN BUSSCHE Roger () |
|
3. |
English Cocker Spaniel red |
JOE LE TAXI DU DOMAINE DE MAKNO (nr. ) |
RENVOISE Alain () |
|
Junior Sunday
- judge: Mrs.Normannseth E. (Norway)
|
1. |
Dalmatian |
LES CHIENS DE FLORENCE LOTS OF LOVE (nr. ) |
CHAVY - WOLFF Urielle () |
|
2. |
Small Basset Griffon Vendeen |
COOKIE CRUNCH VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
3. |
Basenji |
LIQUORICE OF SWALA PALA (nr. ) |
DURLOT Lise () |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Voncrous O. (Czech Republic)
|
1. |
Cane Corso Italiano |
(nr. ) |
Chtuka Katja () |
|
2. |
Black Terrier |
(nr. ) |
() |
|
3. |
Border Terrier |
(nr. ) |
Lockley Darren () |
|
Couples Sunday
- judge: Mrs.Lepasaar S. (Estonia)
|
1. |
Samoyed |
(nr. ) |
Zhuravleva I. () |
|
2. |
Borzoi |
(nr. ) |
Nataliya Dunaeva () |
|
3. |
Bichon Frise |
(nr. ) |
Bax Marga (Netherlands) |
|
Veterans Saturday
- judge: Mr.Van Raamsdonck V. (Belgium)
|
1. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
GOWAN OF GREAT PLEASURE (nr. ) |
LENAERTS Edwin () |
|
2. |
Leonberger |
HAKUNA C. BORA Z MILOTICEK (nr. ) |
BAUWENS - ROOBROUCK Carine Bart () |
|
3. |
American Staffordshire Terrier |
Great Am-Staff's Good As Diamond (nr. ) |
Verhorevoort () |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.A.De Wilde (Belgium)
|
1. |
Whippet |
ROCCOBAROCCO'S FIVESTAR (nr. ) |
VANDEWIELE - DECRUY Hendrik - Gino () |
|
2. |
Tibetan Spaniel |
FAI-DON PUL-I-KHUMRI (nr. ) |
WITTEVROUW-VANGELDER Ivan- Corinna () |
|
3. |
Border Collie |
QUELLYANE GOMEZ (nr. ) |
DEWITTE-VANDENHEULE Donatienne () |
|
Groups Saturday
- judge: Mr.Silva Zeferino (Portugal)
|
1. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
(nr. ) |
De Muynck Lotte () |
|
2. |
Pyrenean Mountain Dog |
(nr. ) |
Nieuwenhuyzen Marina () |
|
3. |
Gordon Setter |
(nr. ) |
Weber Manuela () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Degryze D. (Belgium)
|
1. |
Shepherd Dog (white) |
(nr. ) |
Bouschbacher Françoise () |
|
2. |
Dutch Shepherd Dog short-haired |
(nr. ) |
Bruyneel ANgelo () |
|
3. |
Bichon Frise |
(nr. ) |
Bax Marga () |
|
Junior Handling Saturday
- judge: Mr.F.Declercq (Belgium)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Sunday
- judge: Mr.F.Delercq (Belgium)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Group I
- judge: Mr.D.Manton (Ireland)
|
1. |
Welsh Corgi Pembroke |
ANDVOL TSESAREVICH N\B (nr. ) |
ERMAN Margarita () |
|
2. |
Bearded Collie |
BEARDIE CONNECTIONS KENJI (nr. ) |
OTTO Rinus () |
|
3. |
Australian Shepherd |
VIVIENNE WESTWOOD DEL WHYMPER DELLE G.JORASSES (nr. ) |
LOVATI Gabriella () |
|
Group II
- judge: Mr.Harnik S. (Poland)
|
1. |
Bullmastiff |
COSTOG MOMPESSONS HOME BRU (nr. ) |
OMA AND WARREN Roni And William () |
|
2. |
Tibetan Mastiff |
MALYSHKA AIRIN CERON (nr. ) |
BORONILOV Alexey () |
|
3. |
Bernese Mountain Dog |
MILAN VAN 'T STOKERYBOS (nr. ) |
DELRUE Ivan () |
|
Group III
- judge: Mr.A.Korozs (Hungary)
|
1. |
English Toy Terrier Black and Tan |
ARGOEL PORICIAS STOLI BOLI (nr. ) |
CROFT-ELLIOTT Lisa () |
|
2. |
Fox Terrier Wire |
DAHNA V.D. BISMARCKQUELLE (nr. ) |
MOHRKE Axel () |
|
3. |
Miniature Bull Terrier |
CSIPERKE OF ARYAN ARMY (nr. ) |
TIBAY Norbert () |
|
Group IV
- judge: Mrs.Wieremiejczyk (Poland)
|
1. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
BONITA (nr. ) |
ADRIAENSSENS Dimitri () |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
EMILY'S EXALTACION DELLA COSTA D'AMALFI (nr. ) |
SCARLATO Mauro () |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
TREIS PINHEIROS MR.MONTY (nr. ) |
BERKHOUT FALKNER Sophia () |
|
Group V
- judge: Mrs.M.Kavcic (Slovenia)
|
1. |
Akita |
MINIOSO'S BEAR BALINOR AT WORTHYSWAY (nr. ) |
WORTHINGTON Steven () |
|
2. |
Pharaoh Hound |
DUTCH DIVINE FOREST (nr. ) |
WENDY Philippart () |
|
3. |
Alaskan Malamute |
LIBERTIA POISON IVY OF VELVETMIST (nr. ) |
BURNSIDE Perdita () |
|
Group VI
- judge: Mr.T.Leenen (Belgium)
|
1. |
Bloodhound |
NAPOLEON BONAPARTE OF LUFON ROYAL PRIDE (nr. ) |
DE VADDER F () |
|
2. |
Small Basset Griffon Vendeen |
COOKIE CRUNCH VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
3. |
Polish Hound |
VERITAS PETRUS ET LUPUS FCI (nr. ) |
RADUCHOWSKI Zdzislaw () |
|
Group VII
- judge: Mr.Mahönen M. (Finland)
|
1. |
English Pointer |
WEIMPOINT KEEP SMILIN' (nr. ) |
LENAERTS Edwin () |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
GREY CLASSIC'S NOTHIN' BUT TROUBLE (nr. ) |
LENAERTS Dirk () |
|
3. |
Italian Wire-haired Pointing Dog |
STANNAMORE VITTORIO TOMASSO (nr. ) |
KHENKINA Marina () |
|
Group VIII
- judge: Mr.Ionescu A. (Romania)
|
1. |
American Cocker Spaniel Particolor |
ELTHON JOHN DEIGINI (nr. ) |
ALLEVAMENTO Deigini () |
|
2. |
Clumber Spaniel |
BEARS BAY FULL SPEED TO CAPE LEWISPORT (nr. ) |
COUNOTTE - DE VREE Jan Danielle () |
|
3. |
Labrador Retriever |
LEONARDO OF ANGEL'S HEAD (nr. ) |
ONKELINX - DE SMEDT Thierry - Nicole () |
|
Group IX
- judge: Mrs.T.Urek (Slovenia)
|
1. |
Lhasa Apso |
CLOSE TO PERFECTION NEXT TO YOU (nr. ) |
RADSTOK Marion () |
|
2. |
Pekingese |
BLEVWILS STARLIGHT LIAISON (nr. ) |
LASSERO RICHARD Pascal Erick () |
|
3. |
Pug |
LIMISENGI'S MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (nr. ) |
WILMSEN - DENEWETH Inge - Jolien () |
|
Group X
- judge: Mr.Sistermann E. (Germany)
|
1. |
Afghan Hound |
AGHA DJARI'S BLUE STEEL (nr. ) |
HESSLING Karin () |
|
2. |
Italian Greyhound |
Zaffiro del Barone Rampante (nr. ) |
Lidia Vanhelmont () |
|
3. |
Deerhound |
REGALFLIGHT TARLOCH (nr. ) |
BAUMANN Susanne () |
|
Working Group Saturday
- judge: Mr.Leenen (Belgium)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
SHINY COAT VIVALDI 4 SEASON (nr. ) |
ERRERA Patrizia () |
|
2. |
Teckel Standard wire-haired |
GENNARINO DELLA COSTA D'AMALFI (nr. ) |
SCARLATO Mauro () |
|
3. |
Small Munsterlander |
JULES DE WACOURT (nr. ) |
MAIRIAUX Michel () |
|
Working Group Sunday
- judge: Mr.Vondrous O. (Czech Republic)
|
1. |
German Shepherd Dog |
LANDO MONT D'OSIRIS (nr. ) |
SCUBLA Dino () |
|
2. |
Briard |
KIMBO VAN HET KLOTZICHT (nr. ) |
VAN GHELEWE Kurt () |
|
3. |
Belgian Shepherd Dog Malinois |
JOE V.D. VAARDEKENSHOEVE (nr. ) |
VAN HAMME Stijn () |
|
Miscellaneous Class Belgian Breeds
- judge: Mr.A.De Wilde (Belgium)
|
1. |
Bloodhound |
NAPOLEON BONAPARTE OF LUFON ROYAL PRIDE (nr. ) |
DE VADDER F () |
|
2. |
Bichon Frise |
I WANT IT ALL DES PORTES DE HANAU (nr. ) |
ERB Cindy () |
|
3. |
Bouvier des Flandres |
VIPER-ZENNAH VD VANENBLIKHOEVE (nr. ) |
H.BRUINTJES-SCHAAP Hennie () |
|
...
|
|